Sajnos az ideiglenes „karantén” hatására megnövekedhetnek az otthoni balesetek. A háztartási körülmények között is számos olyan feladatot végzünk, mely során elvághatjuk a kezünket, vagy leforrázhatjuk a magunkat, esetleg szálka megy a kezünkbe.
Minden sérülés, seb kapuja lehet a fertőzéseknek, a sérült bőrfelületen át a szervezetbe kórokozók (baktériumok, vírusok, gombák stb.) juthatnak be. Amikor a sebeket ellátjuk, az elsődleges feladatunk, hogy a kórokozók behatolását a szervezetbe, illetve a seb fertőződését megakadályozzuk.
Az „ideális” fertőtlenítőszer különböző tulajdonságokkal rendelkezik:
- színtelen: egy helyileg használt szer nem befolyásolhatja a seb általános megjelenését.
- a helyileg, sebben alkalmazott készítmény segíti a sebgyógyulási folyamatot.
- különösen krónikus sebek esetén, amikor a helyi kezelések meglehetősen hosszú időtartamúvá válnak, nagyon fontos, hogy az alkalmazott termék ne váltson ki allergiás reakciót.
- a lehető legkevesebb szisztémás mellékhatás kialakulása érdekében, a helyileg alkalmazott anyagok felszívódásának a lehető legalacsonyabb mértékűnek kell lennie.
- széles antimikrobiális hatásspektrum és gyors behatási idő
- hatékonyság a rezisztens baktériumokkal szemben: jelentős kihívás krónikus sebek esetében a rezisztens baktériumok általi fertőzés, főleg az MRSA.
- hatékonyságát vér és fehérje jelenlétében is változatlanul fenntartja
- a seb felszínének és a seb környéki bőrfelületnek a fertőtlenítésére egyaránt alkalma
Hatékony sebkezelő szerek: